Бизнес център за подпомагане на малки и средни предприятия
През м. март Комисията отправи покана за представяне на оферти за възлагане на договор за концесия за внедряване на мрежата от спътници на ЕС, наречена IRIS² (Инфраструктура за устойчивост, взаимосвързаност и сигурност чрез спътник). Публично-частното партньорство между Комисията и частния сектор ще осигури общи инвестиции в проектирането, разработването, внедряването и експлоатацията на правителствената и търговската инфраструктура и нейното използване.
Тази процедура за възлагане на договор е първата стъпка към практическото внедряване на IRIS², като за проекта е предвидено финансиране от бюджета на ЕС в размер на 2,4 милиарда евро.
Комисията очаква да получи предложения от целия спектър на европейската промишлена екосистема — утвърдени европейски промишлени отрасли, динамични МСП и нови участници. Предложенията ще бъдат оценени по време на състезателен диалог, като целта е договорът да бъде подписан до началото на 2024 г. Предоставянето на пълен оперативен капацитет за правителствени услуги е предвидено за 2027 г.
Основната цел на IRIS² е да осигури за държавите членки гарантиран достъп до независими и глобални услуги за свързаност с висока степен на сигурност, които отговарят на техните оперативни нужди, като например за защита на критична инфраструктура, наблюдение и подкрепа за външни действия или управление на кризи, както и за военни приложения. Сигурността на тези комуникации ще се основава на модерни технологии за криптиране, включително квантова криптография.
IRIS² също така ще допринесе за цифровия преход на ЕС и за неговата стратегия за Global Gateway (Глобален портал) и представлява огромен скок по отношение на устойчивостта и технологичния суверенитет на ЕС. Целта на проекта е да се даде възможност за предоставяне на търговска инфраструктура за осигуряване на високоскоростен широколентов достъп и безпрепятствена свързаност в ЕС, както и в географските райони от стратегически интерес извън европейските граници, като Арктическия регион и Африка.
Настоящият геополитически контекст показва колко важни са независимите и сигурни космически комуникационни услуги по време на кризи. Тази амбициозна цел може да бъде постигната единствено чрез съчетаване на движещата сила на публичния сектор и притежаваното от частния сектор ноу-хау.
Регламентът за създаване на Програмата на ЕС за сигурна свързаност влезе в сила на 20 март 2023 г., с което бяха успешно приключени безпрецедентните по своята същност междуинституционални преговори.
Целта на Програмата на Съюза за сигурна свързаност е внедряването на мрежа от спътници на ЕС, наречена IRIS² — Infrastructure for Resilience, Interconnectivity and Security by Satellite (Инфраструктура за устойчивост, взаимосвързаност и сигурност чрез спътник). С програмата ще се осигури базирана на спътници многоорбитална комуникационна инфраструктура на ЕС за правителствени цели, като същевременно ще се интегрират и допълват съществуващият и бъдещият национален и европейски капацитет в рамките на компонента GOVSATCOM на космическата програма на Съюза, а също така ще се доразвива и постепенно ще се интегрира инициативата за европейска квантова комуникационна инфраструктура (EuroQCI), за да се даде възможност за квантово разпространение на криптографски ключове (QKD).
Основните цели са:
На по-късен етап ще бъдат обявени и други процедури за възлагане на договори, а именно:
Базирана в космоса система на ЕС за сигурна свързаност
Покана за представяне на оферти
По информация на Европейската комисия, IP/23/1882