Бизнес център за подпомагане на малки и средни предприятия
Европейската комисия прие преразгледано съобщение относно правилата за държавна помощ за научни изследвания, развойна дейност и иновации („Рамка за НИРДИ от 2022 г.“), в което се определят правилата, съгласно които държавите членки могат да предоставят държавна помощ на предприятията за дейности, свързани с НИРДИ, като същевременно гарантират еднакви условия на конкуренция. Рамката за НИРДИ от 2022 г., която допринася за стратегическите цели на ЕС, свързани с екологичния и цифровия преход, влезе в сила от 19 октомври 2022.
Преразгледаната рамка за НИРДИ
Приетата днес рамка за НИРДИ от 2022 г. е в резултат на оценката на съществуващите правила, започнала през 2019 г. като част от проверката за пригодност на държавната помощ. Комисията също така проведе обширни консултации с всички заинтересовани страни по предложения преработен текст на съобщението. Това включваше принос от страна на държавите членки, стопански и научноизследователски асоциации, групи по интереси и дружества, НПО и граждани.
Преразгледаната рамка за НИРДИ включва редица целенасочени корекции с цел i) опростяване и отразяване на опита, придобит от прилагането на рамката за НИРДИ от 2014 г., ii) отразяване на регулаторните, икономическите и технологичните промени и iii) привеждане на съответните правила в съответствие с настоящите приоритети на политиката на ЕС, като например Европейския зелен пакт и стратегиите в областта на промишлеността и цифровите технологии. По-специално, това са предложените изменения:
В същото време в рамката за НИРДИ от 2022 г. са запазени предпазните мерки, за да се гарантира, че помощта е ограничена до необходимото и не води до неоправдано нарушаване на конкуренцията.
Контекст
Рамката за НИРДИ има за цел да улесни научноизследователските, развойните и иновационните дейности, които поради неефективност на пазара не биха се реализирали при липсата на публична подкрепа. Тя дава възможност на държавите членки, при определени условия, да предоставят необходимите стимули на дружествата и научноизследователската общност да извършват тези важни дейности и инвестиции в тази област. В рамката за НИРДИ се прилага принципът на технологична неутралност и по този начин тя се отнася до всички технологии, отрасли и сектори, за да се гарантира, че правилата не предписват предварително кои научноизследователски пътища биха довели до нови решения за иновативни продукти, процеси и услуги.
Разпоредбите на рамката за НИРДИ са допълнени от Общия регламент за групово освобождаване, в който се определят предварителните условия за съвместимост, въз основа на които държавите членки могат да прилагат мерки за държавна помощ, без предварително да уведомяват Комисията.
За повече информация
Вж. специалната уебстраница на ГД „Конкуренция“, която съдържа всички становища на заинтересованите страни, представени в контекста на оценката.
По информация на Европейската комисия, IP/22/6233