Бизнес център за подпомагане на малки и средни предприятия
Европейският зелен пакт и планът REPowerEU изискват дълбока трансформация на нашата енергийна система, която трябва да стане по-интерактивна и по-интелигентна, за да помогне на потребителите да се възползват от предимствата на екологичния преход. На 18 октомври 2022 Комисията представи план за действие, в който се подчертава как новите технологии могат да спомогнат за подобряване на ефективното използване на енергийните ресурси, да улеснят интегрирането на възобновяемите енергийни източници в мрежата и да спестят разходи за потребителите и енергийните дружества в ЕС. Комисията определя действия за насърчаване на споделянето на данни, насърчаване на инвестициите в цифрова електроенергийна инфраструктура, гарантиране на ползи за потребителите и укрепване на киберсигурността. Тъй като центровете за данни и нарастващият интерес към услуги онлайн изискват все повече ресурси от нашата енергийна система, в плана от 18 октомври 2022 се очертават и начини за отделяне на енергийния отпечатък на сектора на ИКТ от експоненциалния растеж на данните. Екологичният и цифровият преход трябва да вървят ръка за ръка.
Ключови действия за цифровизиране на енергийната система
В някои области на енергийния сектор, като например електрическите превозни средства, фотоволтаичните инсталации и термопомпите, вече са въведени цифрови и интелигентни технологии, които се нуждаят от подкрепа, за да се разраснат. В други области нашата енергийна система едва започва да извлича ползите от цифровизацията. През следващите месеци и години Комисията възнамерява да предприеме различни стъпки за насърчаване на цифровите енергийни услуги, като същевременно гарантира енергийноефективен сектор на ИКТ, включително:
Комисията ще продължи да предоставя финансова подкрепа за НИИ и да стимулира внедряването на цифрови технологии в енергийния сектор посредством програмата „Цифрова Европа“, LIFE, кохезионните фондове и водеща програма за цифровизация на енергетиката в рамките на „Хоризонт Европа“. В сътрудничество с Европейската зелена цифрова коалиция тя също така ще продължи да разработва инструменти и методики за измерване на нетното въздействие върху околната среда и климата на въвеждането на цифрови технологии в енергийния сектор.
Контекст
Като част от Европейския зелен пакт на 8 юли 2020 г. Комисията представи Стратегия на ЕС за интеграция на енергийната система, в която се ангажира да приеме план за действие за цифровизация на енергетиката с цел развиване на конкурентен пазар за цифрови енергийни услуги, който гарантира неприкосновеността на личните данни и суверенитета върху данните, и подкрепя инвестициите в цифрова енергийна инфраструктура.
Руското нашествие в Украйна и настоящите високи цени на енергията увеличиха необходимостта ЕС да постигне своята независимост от вноса на руски изкопаеми горива и стратегическия си суверенитет и сигурност, които могат да бъдат стимулирани чрез създаването на цифрова енергийна система. Повишаването на цифровизацията на енергийната система на ЕС също така е от съществено значение за постигането на целите на ЕС в областта на климата до 2030 г. и 2050 г. по икономически ефективен начин.
За повече информация
Цифровизиране на енергийната система: План за действие на ЕС
Работен документ на службите на Комисията, придружаващ плана за действие на ЕС
Пакет с резултати от CORDIS относно цифровизацията на енергийната система
Цифровизация на енергийния сектор (europa.eu)
По информация на Европейската комисия, IP/22/6228