Бизнес център за подпомагане на малки и средни предприятия
На 5 юли 2022 Комисията прие нова европейска програма за иновации, за да постави Европа на челно място в новата вълна от дълбокотехнологични иновации и стартиращи предприятия. Програмата ще помогне на Европа да разработи нови технологии за справяне с най-неотложните обществени предизвикателства и да предостави тези технологии на пазара. Новата европейска програма за иновации е предназначена да изведе Европа на водещо място на световната сцена на иновациите. Европа иска да бъде мястото, където най-големите таланти работят заедно с най-добрите предприятия и където дълбокотехнологичните иновации процъфтяват и водят до създаването на революционни иновативни решения в целия континент, които ще вдъхновят света.
Като поема лидерството в областта на иновациите, по-специално по отношение на новата вълна от дълбокотехнологични иновации, които изискват авангардна научноизследователска и развойна дейност и големи капиталови инвестиции, Европа ще засили централната си роля в подготовката за екологичния и цифровия преход. Дълбокотехнологичните иновации ще укрепят технологичното лидерство на Европа и ще доведат до намиране на новаторски решения на неотложните обществени предизвикателства, като например изменението на климата и киберзаплахите. Тези иновации вероятно ще подпомогнат и ще са от полза за всички сектори — от енергията от възобновяеми източници до аграрните технологии, от строителството до мобилността и здравеопазването, като по този начин се работи за продоволствената сигурност, намалява се енергийната зависимост, подобрява се здравето на хората и се повишава конкурентоспособността на нашите икономики. Тежките последици от военната агресия на Русия направиха тези въпроси още по-неотложни и предизвикаха стратегически промени в политиката, за да се гарантират просперитетът и сигурността на ЕС.
Като се основава на предприемаческото мислене на европейците, високите научни постижения, силата на единния пазар и демократичните общества, новата програма за иновации:Новата европейска програма за иновации определя 25 специални действия в рамките на пет водещи инициативи:
Въз основа на съществената работа, която вече е извършена за насърчаване на иновациите в ЕС, новата европейска програма за иновации има за цел да ускори развитието и разрастването на иновациите в целия Съюз чрез съгласуван набор от действия.
Политиката в областта на иновациите е ключова област на политиката със значителни инициативи и инвестиции на ЕС.
Тя се допълва от работата по европейското научноизследователско пространство (ЕНП), чиято цел е изграждането на истински единен европейски пазар за научни изследвания и иновации. Мерките, предложени в настоящото съобщение, групирани в пет водещи инициативи, ще се възползват от предимствата на единния пазар на ЕС, силната промишлена база, талантите, стабилните институции и демократичните общества, за да стимулират дълбокотехнологичните иновации в Европа и да се възползват от възможностите, предлагани от двойния преход, и необходимостта от бъдеща стратегическа автономност.
Дълбокотехнологичните иновации се основават на авангардна наука, технологии и инженерство, като често съчетават напредъка във физическата, биологичната и цифровата сфера и имат потенциала да осигурят решения, водещи до промени, в контекста на глобалните предизвикателства. Дълбокотехнологичните иновации, които се появяват в резултат на разрастващата се група от иновативни стартиращи предприятия в ЕС, имат потенциала да стимулират иновациите в цялата икономика.
Инструментариумът на политиката на ЕС в областта на иновациите се разшири през годините, а институционалният пейзаж се промени с него. Със своя стълб — Иновативна Европа — „Хоризонт Европа“ доведе до създаването както на съществуващи, така и на нови инструменти за подкрепа на стартиращи, разрастващи се предприятия и малки и средни предприятия (МСП). Европейският съвет по иновациите (ЕСИ), създаден през 2021 г. с бюджет от 10 милиарда евро, има за цел да подкрепя иновациите през целия им жизнен цикъл — от ранните етапи на научните изследвания до доказването на концепцията, трансфера на технологии и финансирането и разрастването на стартиращи предприятия и МСП. Европейският институт за иновации и технологии (EIT) пое допълнителни задачи, като създаде нови общности на знание и иновации (ОЗИ), например в областта на културата и творческия сектор, като постави по-силен акцент върху преодоляването на регионалните дисбаланси и разгледа възможността за увеличаване на предприемаческия и иновационния капацитет на висшите учебни заведения. Чрез инициативата за европейски екосистеми за иновации на „Хоризонт Европа“ ЕС има за цел също така да създаде по-свързани и ефективни екосистеми за иновации, за да се подкрепи разрастването на предприятията, да се насърчат иновациите и да се стимулира сътрудничеството между националните, регионалните и местните участници в областта на иновациите.
Руското нашествие в Украйна направи още по-неотложна необходимостта от иновации. То също така стимулира допълнителна подкрепа за украинската иновационна общност — учени и изследователи, които имат ключов принос за научните изследвания и иновациите в ЕС. Чрез Европейския съвет по иновациите ЕС мобилизира подкрепа в размер на 20 милиона евро за украински стартиращи предприятия. Тази помощ допълва „ERA4Ukraine“ („Европейско научноизследователско пространство за Украйна“), „Horizon4Ukraine“ и ЕНС за Украйна, както и специалната схема за стипендии в размер на 25 млн. евро в рамките на програмата „Мария Склодовска-Кюри“ за разселени украински научни сътрудници.
Нова европейска програма за иновации
По информация на Европейската комисия, IP/22/4273